سرمایه پرس

کد خبر: ۴۰۵۳
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۹
دعوای وزارت بهداشت و وزارت رفاه در خصوص انتقال شورای عالی سلامت به وزارت بهداشت به صحن علنی مجلس کشیده شده و با دفاع جانانه پزشکیان و مخالفت شدید نوبخت مواجه شد.
سرمایه پرس - در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی موادی از لایحه برنامه ششم در خصوص بیمه سلامت در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهادی را از سوی این کمیسیون ارائه کرد.

بر اساس پیشنهاد کمیسیون برنامه، شورای عالی سلامت از وزارت رفاه به وزارت بهداشت انتقال می یابد.

در ادامه مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مخالفت با پیشنهاد تاجگردون گفت: اگر در دولت اختلافی وجود دارد باید خودشان حل کنند و آن را به زمین مجلس نیاورند. چرا ما در این دعوا در مقابل قشر کارگری تامین اجتماعی و یا قشر نخبه و پزشگ قرار گیریم.

رای به این پیشنهاد به معنای قرار دادن مجلس در مقابل کارگران است.

کواکبیان اظهار داشت: ماها تیرمحمد در مالزی در اختلافی که میان وزرایش وجود داشت یک روز دو وزیر را در یک اتاق قرار داد و گفت هر وقت مشکلتان را حل کردید بیرون بیایید.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به کواکبیان گفت: پیشنهاد شما این است که سران قوا را در اتاقی بگذاریم تا مشکلات حل شود.

پیش از این وزرای رفاه و بهداشت در کمیسیون تلفیق نیز بر سر این موضوع مقابل یکدیگر ایستاده بودند و بحث های مهمی در این خصوص مطرح شده بود اما این موضوع در لایحه برنامه قرار نگرفته بود.

در جریان اظهارات کواکبیان، سهیلا جلودارزاده که از نمایندگان کارگری است با تعدادی از نمایندگان با صدای بلند بحث می کرد تا جایی که این بحث به دعوا کشیده شد مجلس بسیار شلوغ بود و نمایندگان دولت در میان صندلی ها در حال رایزنی بودند.

لاریجانی  رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان دولت خواست در جای خود قرار گیرند و مجلس را دعوت به آرامش کرد.

در ادامه مسعود پزشکیان در موافقت با این پیشنهاد صحبت کرد. سکوت در مجلس حکمفرما شده بود.

وی گفت: نمایندگان می دانند که هیچ کس به اندازه من با طرح تحول سلامت مخالف نبود. این پیشنهاد بر اساس دو نگاه انسان یا کالا است. نباید به انسان به شکل کالا نگاه کرد.

وزیر بهداشت دولت اصلاحات ادامه داد: خدمات سلامت باید برای همه مردم به صورت مساوی باشد. مردم حق دارند از سلامت بهره ببرند. حق نداریم برای خودمان یک سفره و برای مردم سفره دیگری پهن کنیم.

وی با اشاره به خطبه حضرت علی(ع) خطاب به مالک گفت: حضرت علی(ع) به مالک می گوید برای مردم همان را بخواهید که برای خود و خانواده ات می خواهی.

نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه یک سفره باید در جامعه برای سلامت پهن باشد گفت: اگر این سفره ها متعدد شده و صندوق های بیمه متعدد داشته باشیم این ظلم است. حق نداریم ظلم کنیم.

در حین سخنرانی پزشکیان، محجوب نماینده کارگری با صدای بلند در مجلس مخالفت خود را بیان می کرد.

در ادامه محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با این پیشنهاد خطاب به پزشکیان گفت: آیا با انتقال شورای عالی بیمه از وزارت رفاه به وزارت بهداشت، همه ایده آل های شما تامین شد وعدالت علوی حاکم می شود.

وی گفت: طبق این پیشنهاد شورای عالی سلامت از وزارت رفاه منتزع شده و به وزارت بهداشت منتقل می شود.

نوبخت اظهار داشت: طرح تحول سلامت برای دولت بسیار مهم است؛ اما اینکه این طرح به چه شکلی از طریق بیمه اجرا شود دو بحث وجود دارد. اول می توان تکلیف آن را در برنامه میان مدت ۵ ساله روشن کرد و یا دولت لایحه ای جامع در این خصوص به مجلس ارائه کند.

نوبخت گفت: لایحه جامع دولت در حال تهیه است. مجلس می تواند در قالب لایحه نظر بدهد. دولت مخالف انتقال نیست.

در میان سخنرانی نوبخت، تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با قاضی پور نماینده کارگری بحث شدیدی کرد.

لاریجانی اعلام رای گیری کرد. نمایندگان پزشک با صدای بلند موافقت خود با این پیشنهاد اعلام می کردند.

در پایان نمایندگان با ۱۲۱ رای موافق، ۱۰۶ رای مخالف، ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد مخالفت کردند.

لاریجانی گفت: این پیشنهاد با یک رای اختلاف نتوانست به تصویب برسد.

پس از آن شهریاری نماینده مردم زاهدان که در ادوار مختلف مجلس ریاست کمیسیون بهداشت مجلس را برعهده داشت به جایگاه هیئت رئیسه رفت و اعلام کرد دستگاه رای گیری اش خراب بوده است اما لاریجانی قبول نکرد.
مهر
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: