سرمایه پرس

کد خبر: ۴۷۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳
یک مقام ارشد نظامی آمریکا از طرح هند برای توسعه بندر چابهار ایران استقبال کرد. وی گفت، این پروژه به ثبات بلند مدت افغانستان کمک خواهد کرد.
سرمایه پرس - آمریکا از طرح هند برای توسعه بندر چابهار ایران استقبال کرد. یک مقام ارشد نظامی آمریکا گفت، این پروژه به ثبت بلند مدت افغانستان کمک خواهد کرد. جان نیکولسون، ژنرال ارتش آمریکا که فرماندهی عملیات های رزمی آمریکا در افغانستان را بر عهده دارد، در یک جلسه استماع سنا گفت که وی از پروژه چابهار استقبال می کند، زیرا این پروژه یک جایگزین پایدار و به صرفه برای ارسال همه نوع کالا به افغانستان به جای استفاده از خاک پاکستان است.

نیکولسون هفته گذشته در جلسه استماع کمیته خدمات نظامی سنای آمریکا گفت: «همکاری های ایران- هند و افغانستان در مورد بندر چبهار دارای پتانسیل اقتصادی عظیمی است. از سال 2002 تاکنون هند بیش از 2 میلیارد دلار کمک توسعه ای به افغانستان کرده و در سال 2016 نیز متعهد شده یک میلیارد دلار دیگر کمک کند. سرمایه گذاری های عظیم هند در پروژه های زیرساختی، مهندسی، آموزشی و بشردوستانه افغانستان به توسعه سرمایه انسانی در افغانستان و ثبات بلند مدت در این کشور کمک خواهد کرد.»

براساس موافقتنامه ای که در ماه می سال گذشته بین ایران و هند به امضا رسید، قرار است هند در فاز نخست پروژه چابهار، با سرمایه گذاری 85.21 میلیون دلاری، دو لنگرگاه را تجهیز و مورد بهره برداری قرار دهد.

هفته گذشته هند اعلام کرد که انتظار دارد فاز نخست ساخت بندر چابهار در سال 2018 تکمیل شود.

نیتین گادکاری، وزیر کشتیرانی هند گفت: «ما می توانیم کار فاز نخست این پروژه را در سال 2018 به اتمام برسانیم... اعتبار این پروژه احتمالا در آینده نزدیک پرداخت خواهد شد. مناقصه هایی برای اجرای این پروژه اعلام شده است.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: