سرمایه پرس

کد خبر: ۴۸۷۰
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و بازرگانی تهران ثبات قیمت‌ها و حاکم شدن آرامش بر بازار را مهم‌ترین دستاورد دولت یازدهم دانست و تاکید کرد: با توزیع پول مشکل اشتغال حل نمی‌شود.
بازار نیوز - مسعود خوانساری در بیست و ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران حادثه مهمی در تاریخ سه دهه اخیر کشور خواهد بود، اظهار کرد: رای ملت می تواند سرنوشت ساز باشد.

وی با بیان اینکه امیدواریم ثبات و آرامش کنونی استمرار داشته باشد، اضافه کرد: مهم ترین دغدغه همه مردم و فعالان اقتصادی ثبات و آرامشی است که باید در کشور حکم فرما باشد.
رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه  نظام اقتصادی استوارترین بخش هر کشور است که می تواند بحران زا یا آرامش آفرین باشد، اظهار کرد: با تغییر دولت ها، سیاست ها و مباحث اقتصادی اصلاح می شود و ممکن است یک اشتباه منجر به بروز بحران شود.

رییس اتاق تهران با اشاره به بحران نفتی سال های گذشته، گفت: در پی سقوط قیمت نفت کشورهایی نظیر ایران، روسیه و ونزوئلا که وابستگی بیشتری به درآمدهای نفتی داشتند دچار بحران شدند. در سال های پیش از آن درآمدهای ارزی خوبی حاصل شده بود، اما همه آنها مصرف شد.

وی با اشاره به کاهش شدید قیمت روبل روسیه و ثبت تورم 700 درصدی در ونزوئلا که پیش بینی می شود امسال به بیش از 1200 درصد برسد، اظهار کرد: در سالهای پیش از استقرار دولت یازدهم شاهد افزایش همه روزه قیمت اجناس، رشد هفت تا 10 برابری قیمت مسکن و واردات بی رویه که منجر به تعطیلی وسیع صنایع و کارخانجات بودیم، تحریم ها و قطع رابطه با کشورهای توسعه یافته، ثبت تورم بالای 40 درصدی، به علاوه رشد اقتصادی منفی 6،7 درصدی تولید ناخالص داخلی، رشد منفی سرمایه گذاری، کاهش ارزش پول ملی، نصف شدن قدرت خرید مردم و به صفر رسیدن اشتغال، از دیگر مشکلات اقتصادی بود که باعث شده بود کشور ما به ونزوئلایی دیگر تبدیل شود اما با تمهیدات دولت یازدهم اوضاع بهبود یافت.

به گفته او تک رقمی شدن تورم در سال گذشته، ثبات قیمت ها، حاکم شدن آرامش در بازار، ثبت تراز تجاری مثبت در 2 سال گذشته، کاهش نوسان های ارزی و تنش های سیاسی در سطح جامعه و دانشگاه ها، کاهش فرار مغزها و ایجاد امید و آرامش در کشور، از جمله دستاوردهای مهم فعالیت دولت در چهار سال گذشته بوده است.

خوانساری با بیان اینکه امروز شرایط سخت سال های گذشته پشت سر گذاشته شده و رکود از بسیاری از بخش های اقتصادی رخت بربسته ادامه داد: البته، نباید اتفاقات آن سالها از جمله صف های طولانی دارو، مواد غذایی، ورشکستگی بسیاری کارخانجات در سال 90، زندانی و ورشکسته شدن بسیاری از کارآفرینان را فراموش کنیم.

رییس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: انتظار می رود رییس جمهور آینده بتواند انتظارات بخش خصوصی براورده کند.

به گفته او اگر قرار باشد مشکل بیکاری حل شود، این موضوع جز با سرمایه گذاری، ثبات و آرامش کشور، پرهیز از تصمیمات غیرکارشناسی میسر نمی شود و باید بدانیم که با تقسیم پول نمی توان شغل ایجاد کرد.

رییس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه همه وظیفه داریم پای صندوق های رای حاضر شویم، تاکید کرد: رییس جمهوری که با رای بالای 60 درصدی انتخاب شود می تواند برای بخش خصوصی مفیدتر و موثرتر باشد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: