سرمایه پرس

کد خبر: ۴۹۰۸
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱
بانک مرکزی اعلام کرد
در اردیبهشت‌ماه امسال حجم معاملات واحدهای مسکونی و همچنین متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع در تهران با افزایش همراه شده است. بانک مرکزی این رشد معاملات در بازار را نشانه استقبال متقاضیان از خرید مسکن و نوید بخش بهبود شاخص‌های عملکرد این بازار در سال جاری دانسته است.
سرمایه پرس - بر اساس گزارشی که بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت‌ماه امسال ارائه کرده است، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی با رشد ۶.۴ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۱۶ هزار و ۴۰۰ واحد رسیده است.

بررسی توزیع تعداد این واحدها به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۴۷.۶ درصدی بیشترین میزان از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین در بین مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران منطقه پنج با ۱۶.۱ درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را داشته و مناطق چهار با ۱۱.۴ درصد و منطقه دو با ۹.۴ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع ۷۴ درصد از کل معاملات انجام شده در اردیبهشت‌ماه مربوط به ۱۰ منطقه شهری بوده و ۲۶ درصد مانده در ۱۲ منطقه دیگر انجام شده است.

متوسط قیمت هر متر خانه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

اما تحولات قیمت مسکن در اردیبهشت‌ماه نشان از آن دارد که متوسط قیمت هر یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به فروردین‌ماه ۳.۷ درصد و در مقایسه با اردیبهشت‌ماه سال گذشته ۵.۷ درصد رشد دارد.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه هفت با ۱۱.۲ درصد و بیشترین کاهش قیمت در اردیبهشت‌ماه به منطقه ۱۲ با ۴.۷ درصد تعلق دارد.

در اردیبهشت‌ماه امسال شاخص مسکن اجاری در تهران ۱۱.۵ و در کل مناطق شهری ۹.۷ درصد نسبت به اردیبهشت‌ماه سال گذشته رشد دارد.

بانک مرکزی اعلام کرده که ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالبا یکساله تنظیم می‌شود و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم بوده و سبب تغییر متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم شده است.

در مجموع بانک مرکزی تاکید دارد که با شرایط رشدی که در حجم معاملات و متوسط قیمت خرید و فروش در ماه گذشته رخ داده می‌توان آن را نشانه بهبود بازار مسکن در سال جاری دانست.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: