سرمایه پرس

کد خبر: ۹۲۵
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۵
مسئول کمیته حقوق بین المللی کمیسون قضایی مجلس در گفتگو با سرمایه پرس؛
عضو هیات رئیسه و مسئول کمیته حقوق بین المللی کمیسون قضایی در مجلس از مشکلات کلان اقتصادی از جمله رکود، تورم، بهره های زیاد بانکی، ضعف در سیستم بانکی ایران و نیاز پول ملی به اصلاح گفت.
سرمایه پرس - جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت حیدریه اظهار داشت: متاسفانه در مسائل کلان اقتصادی اصرار به آزمایش و خطا داریم و این امر به حوزه اقتصادی ما آسیب زده است.

وی در ادامه با اشاره به موضوع رکود وتورم حاکم بر اقتصاد کشور افزود: در حال حاضر کشور ما در وضعیت رکود به سر می برد و برای حل این مشکل اگر نقدینگی را در بازار افزایش داد ممکن است این نقدینگی به سمت امور کاذب سوق پیدا کند.

کارت های اعتباری راهی برای تزریق نقدینگی و کاهش رکود تورمی
رحیمی افزود: ما نیاز به رونق بازار داریم و تجربه ای که غرب و کشورهای دیگر دارند این است که به صورت هدفمند در قالب کارت های اعتباری برای خرید کالاهای خاص، نقدینگی را به بازار تزریق کرد و از عدم کنترل آن هم جلوگیری به عمل آورد. به طور مثال می توان کارتی را در اختیار خانوارها قرار داد که فقط از برندهای داخلی،  لوازم خانگی، مصالح ساختمانی، پوشاک و خوراک آن هم با سقف مشخص و در قالب فروشگاههای زنجیره ای بتوانند خرید کنند و هیچ استفاده دیگری برای آنها نداشته باشد.

وی تاکید کرد: در این زمینه دولت می تواند گام های را برای خروج از رکود در بازار بردارد، در ثانی وقتی بازار دچار رکود می شود شما باید بخشی از اقتصاد را به عنوان هدف انتخاب و فعال کنید. به عنوان مثال در دهه 30 و 40 و با جنگ جهانی دوم، اقتصاد آمریکا در چند دهه دچار رکود شد و این کشور برای پشت سر گذاشتن رکود در حیطه جاده سازی، پول عظیمی را سرمایه گذاری کرد و زمانی که در آن پروژه عمرانی شرکت ها، مهندسان و کارگران فعال شدند رکود هم از بین رفت.

مسئول کمیته حقوق بین المللی کمیسون قضایی در مجلس در این باره گفت: ما هم می توانیم پول را در بخش های خاص متمرکز کنیم تا سایر بخش ها هم فعال شوند و به اعتقاد من در کشور ما در چند حوزه نیاز جدی به این کار داریم. 

در واقع متمرکز کردن نقدینگی در قالب کارت ها و بن های خرید کالا و همچنین متمرکز شدن روی یک بعد بخش جامعه نیاز اساسی برای به حرکت درآوردن موتور اقتصادی جامعه است.

اقتصاد سردرگم است
نماینده مردم تربت حیدریه تصریح کرد: در واقع اقتصاد ما سردرگم است. پیمان کار و بازاری بلا تکلیف اند و این بلاتکلیفی بازار را در حالت رکود قرار داده استف مضاف بر اینکه دولت از نظر مالی و وضعیت نقدینگی تاکنون تعریفی نداشته است.

وی در خصوص راهکار های دولت برای خارج شدن از رکود نیز گفت: دولت باید یک برنامه مشخص و کوتاه مدت برای خارج شدن از رکود داشته باشد و اگر این اتفاق عملی نشود قطعات طبعات اساسی در زندگی کردم دارد. مردم خروج از رکود احساس نمی کنند و تک رقمی  شدن تورم در بازاری که راکد است اثر گذار نخواهد بود.

رحیمی افزود: با وجود تک رقمی شدن تورم هنوز رکود داریم و نگرانی دولت از این مسئله است. در اقتصاد باید ریسک کرد و از حالت محافظه کاری خارج شد و با توجه به اینکه زمان زیادی به انتخابات باقی نمانده، دولت روی مهار تورم تلاش کرده و در حال حاضر از وارد کردن نقدینگی به بازار واهمه دارد که مبادا این موضوع منجر به تورم شود. برای تزریق رونق در بازار باید به سمت رکود رفت حتی اگر دچار جهش اندکی تورمی شد.

اگر این اتفاق می افتاد دولت دچار یک درد دوجانبه می شود، از طرفی نتوانسته رکود را در بازار کنترل کند و از سوی دچار جهش تورمی می شود. این کار هم شجاعت و هم تخصص می خواهد که البته با وجود نیروهای متخصص وتوانمندی که دارد قطعا می تواند اقتصاد را از حالت رکود خارج کند و به اعتقاد بنده اگر تورم را به صفر برساند باز هم انتظارات جامعه از دولت روحانی برآورده نشود و می تواند طبعات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را به همراه داشته باشد.

دولت دچار محافظه کاری شده است
وی اذعان داشت: متاسفانه دولت دچار محافظه کاری شده است و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ناخودآگاه اقتصاد وارد رکود می شود، و اگر دولت فکری برای خروج از تورم نکند آسیب های جدی می بیند. پس باید بازی دو سر باخت را ادامه ندهد. باید پروژهای عمرانی فعال شوند و نقدینگی را فعال کند.

سیستم بانکداری کشور ما مریض است
عضو هیات رئیسه و مسئول کمیته حقوق بین المللی کمیسون قضایی در مجلس در ادامه در خصوص بنگاهدار بانک ها نیز گفت: سیستم بانکداری کشور ما مریض است و این سیتم را در هیچ کجای دنیا نخواهید دید. اگر شما دولتی رو پیدا کردید که بانک آن بالای 25 تا 30 درصد وام دهد و باعث رونق اقتصادی شود را معرفی کنید!

وی تصریح کرد: سیستم اقتصاد بانکداری ما تبدیل به یک شبکه عظیم مالی شده است که برای درآمد و پیشرفت اقتصادی خودش کار می کند. همه جای دنیا بانک داری واسطه است، بانک خودش تاجر نیست و کار اقتصادی نمی کند. بانک واسطه است و فعالیت های اقتصادی را تسریع می کند ضمن اینکه در جامعه ما سیستم بانکداری ما معلوم نیست که دولتی است یا خصوصی!

بانک ها باید با دستور دولت تسهیلات در اختیار مردم قرار دهند و از یک طرف چون مقررات و آیین نامه های خاص خودشان را دارند تسهیلاتی که باید در اختیار مردم قرار بگیرد قربانی آیین نامه های بانکی می شود.

از نظام بانکی کشورهای آسیایی الگو برداری کنیم
ما نیاز داریم سیستم بانکداری کشورمان را اصلاح کنیم. کشورهای آسیایی مثل مالزی و سنگاپور نمونه فوق العاده در حوزه بانکداری اسلامی و با رونق است، باید از این الگو ها استفاده کنیم که یک بانک چطور می تواند به تجارت و تولید کمک کند اما خودش تبدیل به یک بنگاه مالی و شرکت مالی نشود و جلوی حرکت اقتصادی دولت را نگیرد. 

نکته مهم دیگر این است که وجود این همه بانک با آیین نامه های پیچیده آن هم با برند های مختلف چه ضرورتی دارد. در سنگاپور، مالزی و کشورهای شرق آسیا برای انجام یک کار اقتصادی می توانید در کوتاه ترین زمان تسهیلات لازم را دریافت کنید در حالی که در کشور ما بسیاری از بانک ها به دلیل بهره های بانکی باعث ورشکستگی می شوند یا اینکه در خواست تسهیلات در پیچ و خم مسائل اداری گم می شود! این در حالی است که بانک ها با سپرده های مردم  وارد ساخت و ساز شده اند و کاسبی می کنند.

پول ملی نیاز به اصلاح دارد
وی با اشاره به اینکه باید 4 صفر پول ملی حذف شود گفت: در دوره قبل حرکتی برای حذف تعدادی از صفرهای پول ملی استارت خورد که متاسفانه به دلایلی ناکام ماند.

این اعدد و ارقام اعتبار روانی و اعتبار بازاری ندارد. در واقع این همه صفر اثر روانی روی مردم دارد مثلا خرید یک کالا 20 هزار تومانی چرا باید 200 هزار ریال گفته شود ضمن اینکه در تقابل با ارزهای خارجی همین مشکل را داریم و می توان گفت که عملا ما 4 صفر اضافه داریم.  

پول یک اعتبار واقعی و یک اعتبار روانی دارد، بسیاری از اسکناس ها دیگر ارزشی ندارند و از چرخه اقتصادی و از دور خارج شده اند. باید کیفیت کاغذ و اندازه اسکناس را به روز کنیم و 4 صفر اضافه را حذف کنیم.

سیستم بانکداری ما نیاز به اصلاحات اساسی دارد. طی این 8 سال گذشته مجوزهای زیادی به مردم داده شده است و با وجود راه اندازی موسسه های اعتباری مشخص نیست سپرده های مردم در کجا هزینه می شود. به فرض اینکه کلاه برداری نشود اما این پول در جایی مثل ساخت و ساز سرمایه گذاری می شود که زیر نظر سیاست نظام نیست. 

البته در کمیسیون قضایی در حال برطرف کردن این مشکل هستیم که در بحث اصلاحات قانون بانکداری را سرو سامان بدهیم.  بانکداری ما مریض است و بهره های بانکی وام ها برای نابود کردن مردم و تولیدات است نه کمک و مثل یک باتلاق می ماند که بیرون آمدن از آن در ازای از دست دادن همه چیز است.

بهره های بانکی به لحاظ شرعی مشکل دارند
به اعتقاد من و در جایگاه یک حقوق دان، بهره های بانکی به لحاظ شرعی و به لحاظ اقتصادی مشکل ساز است. به لحاظ اقتصادی و به لحاظ اعتبار پول ملی نیاز به بازنگری داریم و باید خود را با جهان همگام کنیم و دلیل اینکه نمی خواهیم با جهان همگام شویم جای سوال دارد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: